NAJ na Słowacji: 8 najbardziej niesamowitych miejsc UNESCO, których nie znajdziesz nigdzie indziej

Prestiżowa lista światowego dziedzictwa UNESCO jest ozdobiona tylko najważniejszymi zabytkami z całego świata. Nic dziwnego, że niektóre z klejnotów Słowacji również znalazły na niej swoje miejsce. Które to z nich? Dowiedz się w tym artykule.
NAJ na Słowacji: 8 najbardziej niesamowitych miejsc UNESCO, których nie znajdziesz nigdzie indziej

Dołącz do nas w podróży śladami słowackich zabytków, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

1. Bańska Szczawnica i zabytki techniki w okolicy

Bańska Szczawnica, miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1993 roku, dla wielu znane jest jako jedno z najpiękniejszych miejsc na Słowacji. Co poprzedziło fakt, że dziś miasto należy do unikalnych miejsc na świecie? Jego bogata historia rozpoczęła się w 1238 roku, kiedy miasto otrzymało przywileje królewskie. Na okolicznych wzgórzach zaczęto budować sztolnie i szyby górnicze, a wydobycie srebra i złota rozwijało się pełną parą. Przez stulecie lokalne kopalnie cieszyły się reputacją najbardziej produktywnych kopalni w Europie, a ich bogactwo znalazło odzwierciedlenie w charakterze miasta. Bogaci mieszkańcy zaczęli budować wspaniałe pałace i okazałe domy pod koniec XV i na początku XVI wieku, ostatecznie łącząc je z uroczymi uliczkami i placami z pięknymi kościołami. Ogólny charakter miasta został później uzupełniony przez Stary i Nowy Zamek używany do obrony - a górnicze miasto stało się wyjątkowo pięknym miejscem.

Komitet przyznający wpis UNESCO docenił również zabytki techniczne miasta związane z górnictwem. W Bańskiej Szczawnicy mieści się pierwsza uczelnia techniczna na świecie - Akademia Górnicza, która stoi tu od 1762 roku. Docenić należy także wyjątkowy system gospodarki wodnej wokół kopalń, który dziś składa się z 60 zbiorników wodnych zwanych tajchy odkryte baseny, o których szerzej można przeczytać w artykule 9 najlepszych zbiorników wodnych na letnie orzeźwienie, są dziś odwiedzane przez mieszkańców i turystów głównie w celach rekreacyjnych i zabawy w wodzie.

Bańska Szczawnica ma również wyjątkową światową nowość - w 1627 roku w tutejszych kopalniach po raz pierwszy na świecie użyto prochu strzelniczego.

Sprawdź wskazówki, gdzie się zatrzymać, aby upewnić się, że jesteś naprawdę blisko niektórych z najbardziej niesamowitych zabytków UNESCO.


2. Bardejov

Jedno z najstarszych miast na Słowacji, nazywane najbardziej gotyckim miastem na Słowacji, znajduje się w pobliżu granicy słowacko-polskiej. Tysiące turystów przyjeżdża każdego roku, aby zobaczyć piękny prostokątny rynek otoczony rzędami zabytkowych kamienic. Pośrodku nich wznosi się szesnastowieczny ratusz, w którym oprócz wyjątkowych wnętrz można obejrzeć ekspozycję muzeum pamiątek. Wędrując po Bardějov nie można pominąć majestatycznego kościoła św. Egidiusza stojącego w północnej części rynku. Dziś ma on formę gotyckiej bazyliki z trzema nawami, a w jego wnętrzu znajduje się zespół 11 późno-skrzydłowych ołtarzy z XV wieku. Niektóre z ich rzeźb uważane są za arcydzieła europejskiej rzeźby. Bardejov jest również wyjątkowy ze względu na mury miejskie, które są jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych systemów obronnych na Słowacji. Wśród kamiennych murów wyróżniają się także 3 bastiony i 10 bram. Można również wybrać się w piękną okolicę, która jest przeplatana atrakcjami i kolorowymi szlakami turystycznymi. Nic dziwnego, że wyjątkowy Bardejov został wpisany na listę UNESCO w 2000 roku.


3. Jaskinie i przepaście Słowackiego Krasu

Oprócz zabytków kultury, na Liście UNESCO można znaleźć również te przyrodnicze. A ponieważ słowacka przyroda jest pełna wyjątkowych obszarów, nic dziwnego, że kilka atrakcji przyrodniczych otrzymało prestiżowy wpis. Są to na przykład jaskinie i przepaście Słowackiego Krasu. Do najcenniejszych jaskiń Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego na Słowacji należą Jaskinia Gombasecka znana z dekoracji z cienkich spiekanych słomek, Domica z podziemnym jeziorem Styks, najbardziej wyjątkowa na Słowacji Ochtińska Jaskinia Aragonitowa, która jest jedyną tego typu jaskinią w Europie. Z kolei Dobszyńska Jaskinia Lodowa, jedna z najbardziej rozległych jaskiń lodowcowych w Europie, od 2000 roku znajduje się na liście zabytków przyrody UNESCO. Więcej o ich atrakcjach można przeczytać w artykule 8 najpiękniejszych jaskiń, które są wyjątkowe na świecie.


4. Zamek Spiski i zabytki kultury w jego okolicy

Imponujący Zamek Spiski to nie jedyna wyjątkowa rzecz na Spiszu. Wraz z Spiskimi Podhradami, Spiską Kapitulą i kościołem Ducha w Žehrze tworzy zespół zabytków wpisany na Listę UNESCO od 1993 roku. Miasteczko Spiskie Podgrodzie było w przeszłości jednym z najbardziej rozwiniętych miast Spisza. Dziś przyciąga wielu turystów do spacerów po swoim nieregularnym placu, który zdobią zachowane domy mieszczańskie z elementami renesansowymi i barokowymi. Można je rozpoznać także po charakterystycznych przejściach podziemnych i dużych bramach. Miasto do dziś słynie z rzemiosła, zwłaszcza rzeźniczego. W końcu kto nie lubi smakować legendarnych Spiszowskich parówek?

Spiska Kapitula jest dziś częścią Spiskiego Podgrodzia, kiedy to miejsce kościoła stanowiło odrębną gminę. Dominuje nad nim Katedra Św. Martina z elementami stylu romańskiego i gotyckiego, która skrywa wiele skarbów. Jest to na przykład jeden z ośmiu ołtarzy - ołtarz Koronacji Najświętszej Marii Panny, który ma ponad 500 lat. Podczas zwiedzania nie można pominąć unikalnego świeckiego fresku z 1317 roku z motywem koronacji Karola Roberta na króla węgierskiego. W drodze do zabytków Spisza warto udać się do pobliskiej Pažicy, gdzie znajdują się pozostałości kalwarii, uważanej za najstarszą drogę krzyżową na Słowacji.

Przed wiekami do Spiskiej Kapituły przyjeżdżali głównie studenci – na początku XIX wieku powstało tu seminarium duchowne i najstarszy instytut nauczycielski na ówczesnych Węgrzech.

Kolejny ważny na skalę światową zabytek chrześcijaństwa odkryjecie we wsi Žehra w powiecie Spiska Nowa Wieś. Udaj się do niego np. Szlakiem Gotyckim – pierwszą tematyczną trasą krajoznawczą na Słowacji. Zaprowadzi Cię do Kościoła Ducha z XIII w., który poznasz z daleka dzięki wieży z drewnianą kopułą o nietypowym kształcie cebuli. Za symboliczną opłatę za wstęp wejdź do świątyni i daj się oczarować oryginalnemu wnętrzu. W architekturze można dostrzec przenikające się elementy stylu późnoromańskiego i wczesnego gotyku, nie można pominąć ośmiokątnej kolumny nośnej, która dzieli wnętrze na dwie nawy. Ta osobliwość architektoniczna uznawana jest za wyjątek w skali światowej, gdyż można ją spotkać jedynie w kościołach na Spiszu. Na uwagę zasługuje także ambona z XIII w. oraz średniowieczne malowidła ścienne przedstawiające historie i legendy biblijne. Najbardziej niezwykłym z nich jest przedstawienie tzw. Drzewa Życia z Chrystusem na krzyżu pośrodku, a obok Niego stoją symbole Starego i Nowego Testamentu.

Zajrzyj do wskazówka, gdzie się zatrzymać, aby mieć naprawdę blisko najbardziej niesamowitych zabytków UNESCO.


Słowacja - Najpopularniejsze pobyty


5. Levoča

Miasto Lewocza uzupełnia zestaw zabytków UNESCO na wschodzie Słowacji. Średniowieczne miasto królewskie otoczone dość dobrze zachowanymi murami z 6 wieżami (z pierwotnych 15) znajduje się zaledwie 20 km od Zamku Spiskiego. Wielu turystów zakochało się w tym mieście podczas spaceru po prostokątnym placu, nad którym dominuje kościół św. Jakub. Jest to drugi co do wielkości kościół na Słowacji i zawiera prawdziwy europejski rarytas – aż 14 ołtarzy renesansowych i gotyckich. Autorem najważniejszego z nich jest słynny Mistrz Pavel z Levoče. Świątynia Św. Jakuba uzupełnił precyzyjny, późno-drewniany ołtarz o pokaźnej wysokości dochodzącej do 18,62 m, co czyni go najwyższym ołtarzem na świecie. Mówi się, że w kompozycji Ostatniej Wieczerzy Mistrz Paweł ukrył swoje podobieństwo przed obliczem jednego z apostołów. Do kościoła przylega budynek dawnego lewockiego ratusza z arkadami, który należy do najważniejszych przejawów architektury renesansowej na Słowacji. Klatka wstydu lub renesansowy Dom Thurz również sprawią, że Twoja wycieczka po mieście będzie wyjątkowa.

Nad Lewoczą wznosi się słynna Mariańska Góra, która jest miejscem corocznej pielgrzymki do neogotyckiego kościoła Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. W 1995 roku w pielgrzymce wziął udział nawet sam Święty Papież Jan Paweł II.


6. Karpackie lasy bukowe w Połonińskim Parku Narodowym i las Vihorlat w Vihorlat OChK

Wpis na Listę Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO w 2007 roku potwierdził, że słowackie lasy należą do najpiękniejszych na świecie. Na to uznanie zasłużyły zwłaszcza lasy bukowe Stužica, Rohlík i Havešová rozciągające się na obszarze Parku Narodowego Poloniny oraz las Vihorlatský z OChK Vihorlat. Stały się unikatowe w skali światowej głównie dzięki swojej niemal dziewiczej przyrodzie, którą zachowały dzięki trudno dostępnemu terenowi. Puszcze są także domem dla wyjątkowo dobrze zachowanej fauny – żyją tu m.in. wyjątkowa salamandra plamista, sznaucer alpejski i czapla modra. Jednak największy szacunek budzą krzaczaste buki, niektóre z nich mają nawet 240 lat.


7. Drewniane kościoły na wschodzie Słowacji

Unikalne kościoły drewniane można podziwiać jedynie na terenie tzw Łuk Karpacki. Granica dwóch kultur, która przebiega przez Słowację - granica kultury zachodniej i wschodniej - i te uwarunkowały powstanie pomników o ogromnym dziedzictwie kulturowym, naznaczyły ich pojawienie się. Drewniane kościoły z połączeniem elementów stylu łacińskiego i bizantyjskiego są jednym z takich zabytków. Już z zewnątrz zachwyci Was drewniany design, za pomocą którego budowniczowie starali się wyrazić harmonię ludzkiej duszy z otaczającą przyrodą i wysiłek oderwania się od codzienności. Jedynym materiałem użytym do budowy było drewno, w ścianach kościołów nie znajdziemy żadnych gwoździ ani metalowych łączników, które trzymałyby belki razem. Może Cię też zdziwić fakt, że niektóre kościoły nie mają wieży. Wschodnia Słowacja była w przeszłości usiana tymi uroczymi budynkami, ale do dziś przetrwało tylko około 60 z dawnych, ponad 300 kościołów. Osiem z nich zostało wpisanych na Listę UNESCO, a konkretnie do cerkwi greckokatolickiej we wsiach Ruská Bystrá, Ladomirová i Bodružal lub do cerkwi rzymskokatolickiej w Tvrdošínie i Hervartowie koło Bardejowa . Ważne kościoły ewangelickie znajdują się w Kieżmarku, Hronsku i Leštinach.

Obecnie wiele kościołów pełni jedynie funkcję zabytków kultury. Radzimy zarezerwować do nich wejście z wyprzedzeniem i przygotować kilka euro na opłatę za wstęp, która może różnić się w zależności od pory roku i kościoła. W niektórych drewnianych kościołach nadal odprawiane są nabożeństwa, dzięki czemu można wzbogacić swoją podróż o niezwykłe przeżycie duchowe.


8. Skansen Vlkolínec

Niecałe 6 km od Rużomberka odkryjesz wyjątkową wioskę, w której czas się zatrzymał kilka wieków temu. Skanzen Vlkolínec jest dziś wyjątkowy w swoim wyglądzie na skalę światową - wieś do dziś może poszczycić się swoim wyglądem, którego nie zmąciło nowoczesne budownictwo. Znajduje się tu łącznie 45 drewnianych domów z XVIII w., w których można zobaczyć, jak dawniej żyli miejscowi pasterze, drwale i rzemieślnicy. Najbardziej dostępnym materiałem do budowy było drewno, dlatego całe domy wzniesiono z ciosanych pni drzew iglastych, a dachy z gontu drewnianego. Ciekawa jest także późniejsza pielęgnacja domów – ich mieszkańcy dwa razy w roku malowali elewację niebieską, różową lub żółtą farbą limonkową, co nadało domom nie tylko ochronę, ale także kolorowy wygląd. Podczas spaceru po Vlkolíncu nie zapomnijcie zrobić sobie zdjęcia z miejscowym bohaterem lub dziewczyną w tradycyjnym stroju albo wybrać zdjęcie przy nie mniej fotogenicznej dwupiętrowej dzwonnicy z 1770 r. lub studni zrębowej z 1860 r.. Odwiedźcie także gospodarstwo z wystawą o życiu we Vlkolíncu. Mogą jednak o tym opowiedzieć lokalni mieszkańcy, którzy nadal mieszkają w Vlkolíncu.

Spraw, aby Twoje wakacje na Liptowie były wyjątkowe dzięki wycieczce rowerowej. Lokalna ścieżka rowerowa, która jest jedną z najpiękniejszych na Słowacji, prowadzi również bezpośrednio przez wioskę Vlkolínec wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zajrzyj do wskazówka, gdzie się zatrzymać, aby mieć naprawdę blisko najbardziej niesamowitych zabytków UNESCO.


Bonus - Niematerialne dziedzictwo UNESCO

Na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO znajdziemy także zabytki, które nie mają swojego materialnego odzwierciedlenia w przyrodzie czy architekturze. Mowa o zabytkach niematerialnych, spośród których 4 słowackie unikaty znalazły się na prestiżowej liście. Konkretnie chodzi o fujarę i muzykę fujara, której nie znajdziesz nigdzie indziej na świecie. Kolejnym ważnym zabytkiem jest Muzyka Terchowska z miejsca urodzenia Juraja Janošíka czy instrument muzyczny dudy wraz z kulturą dud. W 2016 roku tradycyjne lalkarstwo zasłużyło na najnowszy wpis na listę światowego dziedzictwa kulturowego.

Autor artykułu:

Aktualizacja: 11. 5. 2024

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Odkrywaj Słowacja z Travelking

Wybieraj spośród unikalnych i sprawdzonych pobytów

Zapomniałeś hasła?

Zdobądź nowe!

Możesz zalogować się z pomocą sieci społecznościowej:

Rejestrując się przez Facebook lub Google, wyrażam zgodę z Warunkami handlowymi i potwierdzam, że zapoznałem/am się z Polityką ochrony danych osobowych.

Chcę się zarejestrować

Lub zarejestruj się za pomocą sieci społecznościowych:

Rejestrując się przez Facebook lub Google, wyrażam zgodę z Warunkami handlowymi i potwierdzam, że zapoznałem/am się z Polityką ochrony danych osobowych.

Zapomniałeś hasła?

Nie ma znaczenia! Po prostu wpisz swój adres e-mail, a my wyślemy Ci link do utworzenia nowego konta.

Tento e-mail u nás není zaregistrovánVytvořit účet